Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak začít hrát Ikariam?

Začít hrát Ikariam, podobně jako jiné on-line strategické hry, není nijak těžké, zvlášť pokud už s nějakou takovou hrou máte zkušenosti. Navíc byl Ikariam částečně přeložen do češtiny, takže se nemusíte obávat ani problémů s cizími jazyky. Ovšem začít hrát správně, abyste si náhodným zkoušením hru nepokazili, to už tak jednoduché není. Proto jsme pro vás připravili podrobný tutoriál, který vás provede úvodními hodinami hry. Díky našim instrukcím bude váš nástup raketový a získáte šanci předehnat i pokročilé hráče!

Kde najdu Ikariam?

Ikariam se hraje na mnoha serverech po celém světě. V tuto chvíli existují servery německé, anglické, španělské, dánské, ale třeba i rumunské, turecké a řecké. České servery naleznete na adrese www.ikariam.cz. (Hrát můžete i jinde, musíte ale respektovat jazyk země, které server přísluší!)

Úvodní stránka české verze hry Ikariam
Úvodní stránka české verze hry Ikariam

Registrace

Než začnete hrát, musíte se registrovat. K tomu budete potřebovat funkční e-mailové konto - nejlíp uděláte, když si výhradně pro tuto hru nějaké založíte, například na Gmailu nebo Seznamu. Tyto freemaily jsou pro tento účel vhodné, protože nemají tendenci zahazovat důležité herní e-maily mezi spam. V žádném případě nepokračujte v registraci bez funkčního e-mailu!

Jakmile máte připraveno vhodné konto, přejděte z titulní obrazovky Ikariamu na registraci. Zde si vyberte z rozbalovacího menu server, na kterém budete hrát, zadejte svou herní přezdívku (nějakou si vymyslete), e-mailovou adresu a heslo. Nezapomeňte zatrhnout souhlas s podmínkami provozovatele hry, firmy Gameforge.

Malé doporučení - pokud nemáte dostatek zkušeností, je nejlepší začínat hru vždy na posledním serveru v pořadí, protože je nejmladší a hráči, kteří se registrovali před vámi, nebudou ještě mít takový náskok...

Registrační formulář hry Ikariam
Registrační formulář hry Ikariam

První pohled

Ihned po registraci vás hra vyvrhne na jeden z mnoha ostrůvků, které tvoří herní svět, rovnou doprostřed nového města. Tedy města - spíš takové vesničky. Vlastně tady stojí jen jedna budova, Městská radnice. To je ale dobře, protože můžete věnovat pozornost důležitým oblastem stránky, skrze které budete Ikariam ovládat.

Nové město - pusto a prázdno
Nové město - pusto a prázdno

Každá stránka se skládá ze čtyř oblastí. Vlevo nahoře je jakýsi svitek, který nese souhrn základních informací a umožňuje vám přepínat mezi třemi základními pohledy na hru (Svět, Ostrov a Město). Vpravo nahoře jsou čtyři výklenky, z nichž se na vás usmívají vaši odborní poradci. O něco níže vlevo je pomocný panel, kde se občas objevují užitečné informace nebo tlačítka a odkazy a vpravo pak je "okno", kterým vidíte samotný Ikariam.

Potvrzení e-mailu

Než se ale pustíte naplno do hraní, musíte udělat jednu důležitou věc - potvrdit funkčnost registračního e-mailu. Nahoře nad hlavní částí stránky Ikariamu najdete několik bíle zbarvených odkazů, z nichž jeden se jmenuje Možnosti, a ten musíte odkliknout. Otevře se vám stránka s výstrahou, že váš e-mail zatím nebyl potvrzen.

Váš e-mail zatím nebyl potvrzen
Váš e-mail zatím nebyl potvrzen

Jestliže vše proběhlo normálně, měli byste už mít ve schránce e-mail s odkazem, pomocí nějž je možno provést aktivaci herního konta. Pokud ho tam nemáte, můžete si ho nechat poslat znovu kliknutím na tlačítko Poslat potvrzovací mail. Pro jistotu se nezapomeňte podívat do koše na spam, může se stát, že tam potvrzovací e-mail omylem skončí.

Potvrzovací e-mail
Potvrzovací e-mail

Potvrzovací e-mail by měl vypadat nějak tak, jak ho vidíte na obrázku výše. Důležitý je modře zbarvený text - ten musíte okopírovat (pozor na zalamování řádků, odkaz se zalomit nesmí) a vložit do adresního řádku svého prohlížeče, ve kterém máte Ikariam zrovna otevřený. Nebo na něj jednoduše klikněte, to by mělo také fungovat.

Potvrzením funkčnosti svého e-mailu provedete zároveň plnou aktivaci hry. Pokud byste svůj e-mail nepotvrdili, brány vašeho města by zůstaly uzavřeny. Nemohli byste nikam posílat lodě ani vojáky, nemohli byste obchodovat a za tři dny by vaše město bylo zbouráno!

Název města

Každé nové město se po svém založení nazývá Polis, což znamená prostě "město". Mnozí hráči se s tím spokojí, ale až se vaše impérium rozroste, snadno si stejně pojmenovaná města spletete. Lepší je proto dát každému vlastní název. Město můžete přejmenovat kdykoli znovu a znovu.

Formulář pro nový název města
Formulář pro nový název města

Vlevo od výklenků poradců klikněte na ikonku Zobrazit Město a uprostřed zelené plochy města klikněte na ikonku městské radnice. Zatím si obsahu této stránky nevšímejte - vpravo nahoře, pod výklenky poradců, je nápis Městská radnice a hned pod ním tlačítko přejmenovat. Na to klikněte a zobrazí se vám formulář, do kterého můžete zadat nové jméno města.

Kvůli problémům se speciálními znaky nedoporučujeme v názvu používat diakritiku, zůstaňte u písmenek bez háčků a čárek, případně čísel (i když ta v názvech měst nevypadají zrovna nejlépe). A nezapomeňte nový název potvrdit kliknutím na tlačítko Potvrdit jméno města!

Městská radnice

Nyní se můžeme vrátit ke stránce, kterou jsme před chvílí jen tak přeskočili. Stačí znovu kliknout na ikonku Zobrazit Město a uprostřed zelené plochy na ikonku Městské radnice. Toto stránka obsahuje množství důležitých informací, proto si ji rozebereme podrobněji.

Informace o městě na stránce radnice
Informace o městě na stránce radnice

Stránka je rozdělena do dvou částí. V horní polovině najdete ikonku domečku s popisem Ubytovací místo. Čísla vedle udávají, kolik obyvatel má vaše město právě nyní a kolik jich může mít maximálně. To je velmi důležitý údaj, protože obyvatelé měst jsou to nejcennější a přibývají nejpomaleji. Jak rychle, to ukazuje o řádek níže číslo s popiskem Růst. Čím větší je, tím lépe. Hned vedle jsou Akční Body (za každý můžete vyslat jeden konvoj lodí či jednu vojenskou výpravu), Čisté zlato (ukazuje, jak rychle vám přibývají či mizí peníze) a Korupce (tou se prozatím zabývat nemusíte).

Důležitý je různobarevný pruh o kousek níže, nazvaný Populace a produkce. Ten ukazuje, co dělají obyvatelé vašeho města a co z toho máte vy. První nafialovělá část ukazuje, kolik obyvatel se jen tak rekreuje a kolik peněz od nich každou hodinu získáváte. Druhá, nazelenalá část ukazuje, kolik dělníků pracuje na pile a kolik stavebního materiálu (dřeva) putuje do vašich skladů. Třetí, oranžová část ukazuje, kolik jich získává luxusní suroviny (mramor, síra, sklo či víno) a poslední, namodralá část ukazuje, kolik vědců bádá ve vaší akademii a jak rychle vyvíjejí nové technologie.

Vaší pozornosti by v žádném případě neměla ujít ani dolní polovina stránky, nazvaná Spokojenost. Na ní totiž záleží, jak rychle budou do vašeho města proudit noví obyvatelé. Čím vyšší spokojenost, tím lépe. Pro okamžitou orientaci přitom poslouží velký obrázek usměvavého sluníčka vpravo. Ideální je sluníčko zelené, žluté je dobré, modré je špatné a červené znamená katastrofu - to už vaši obyvatelé prchají z města s větrem o závod!

Spokojenost lze ovlivňovat různými způsoby, jejichž přehled je nalevo od sluníčka. Mezi takzvané Základní bonusy se počítá velikost města (čím větší, tím lépe), bonusy za výzkum (některé technologie spokojenost zvyšují) a speciální bonus pro vaše hlavní město. Další bonusy lze získat za Víno (zvyšují se jak s velikostí hospody, tak s množstvím čepovaného vína), za Kulturu (podle velikosti městského muzea a množství vystavených exponátů) a záporný bonus za Populaci (dalo by se říci za "přelidnění" města).

Na začátku hry nebudete mít se spokojeností problémy, velmi brzy ale zjistíte, že udržování obyvatel v dobré náladě je komplikované a vyčerpává hodně vašich zdrojů.

Ostrov a město

Každé město stojí na ostrově. Vedle vám již známé ikony pro zobrazení města se nalézá vydařená ikonka nazvaná Zobrazit Ostrov. Když si na ni kliknete, zobrazí se vám v hlavní části stránky pohled na ostrov s městy. Vaše město má modrou vlaječku (a později i střechu), vaši sousedé jsou označeni červeně a spojenci zeleně. Žluté vlaječky označují volné místo, kde lze postavit ještě další města. Na každém ostrově může být nejvýše šestnáct měst.

Ostrov a město
Ostrov a město

Dominantou každého ostrova je velká stavba uprostřed - Zázrak, což je v podstatě chrám zasvěcený některému ze starověkých bohů. Pouhá přítomnost chrámu zajišťuje městům na ostrově nějaký příjemný bonus (vyšší výnos surovin, levnější zbraně a podobně). Další jednorázové bonusy přináší obětování peněz v chrámu.

Ze začátku jsou pro vás ale důležité dvě speciální ikony. Jedna je na každém ostrově, podobá se haldě dříví (Les). Když na ni klepnete, otevře se vám stránka s Pilou, na které můžete zaměstnat své obyvatele, aby pro vás získávali Stavební materiál (dřevo). Druhá ikona se liší podle druhu ostrova, a pokud jejím prostřednictvím zaměstnáte své obyvatele, získáte jeden ze čtyř druhů luxusního zboží - může to být Vinice (zdroj vína), Mramorový Důl (zdroj mramoru), Krystalový Důl (zdroj krystalického skla) nebo Sírová Jáma (zdroj síry).

Pro rozvoj svých měst budete potřebovat všechny druhy surovin. Ale pozor, zatímco "nezaměstnaní" obyvatelé vám peníze vydělávají, dělníci těžící suroviny nikoli. A peníze jsou potřebné, abyste si mohli koupit suroviny, které nemůžete jednoduše těžit...

Kontakt s ostatními hráči

Stránka zobrazující ostrov vám umožňuje kontaktovat ostatní hráče. Stačí kliknout na cizí město a v levém pomocném panelu se zobrazí název města, přezdívka hráče (případně název jeho aliance) a řada tlačítek s akcemi, které můžete podniknout. Sada dostupných tlačítek se liší v závislosti na konkrétním městě, na diplomatických vztazích hráčů a technologiích či zdrojích, které mají k dispozici.

Na následujícím obrázku můžete vidět informace o městě "Roma" (čtvrtý stupeň velikosti) hráče "pas", který není členem žádné aliance. Prostřednictvím malé ikonky vedle jeho jména mu lze poslat zprávu, stejně jako prostřednictvím většího tlačítka Diplomacie. Pomocí tlačítka Přesunout zboží lze poslat do tohoto města obchodní loď se surovinami. Tlačítka Drancování, Blokáda přístavu a Vyslat špeha jsou neaktivní (šedá), protože momentálně nejsou k dispozici žádní vojáci, válečné lodě ani špioni.

Kontakt s ostatními hráči hry Ikariam
Kontakt s ostatními hráči hry Ikariam

Pohled na svět

Ještě nám zbývá jedna ikonka, jeden pohled na Ikariam. Kliknutím na ikonku glóbu s názvem Zobrazit Svět se vám otevře pohled na mapu Ikariamu, přesněji řečeno serveru, na kterém hrajete. Jak vidíte, celý svět se skládá z ostrovů a hodně, hodně, hodně velkého množství slané vody mezi nimi. Proto je Ikariam také nazýván světem pirátů a proto jsou tak důležité lodě.

Ikariam - nekonečný spletenec souostroví
Ikariam - nekonečný spletenec souostroví

Pila aneb stavební materiál

Z předchozího textu již víte, kde najít Les a jak se dostat na Pilu. Hlavní část okna Pily se dělí do dvou částí. V té horní vidíte, kolik Stavebního materiálu momentálně vaši dělníci těží (a jak to ovlivňuje příjem města, ale to je jen orientační údaj). Posunováním táhla měníte obyvatele v dělníky a naopak, nebo můžete potřebný počet dělníků zadat přímo. Nesmíte zapomenout každou změnu Potvrdit.

Pila - přidělování dělníků a přehled těžby
Pila - přidělování dělníků a přehled těžby

V dolní části okna můžete vidět, kdo a kolik dělníků na pile zaměstnává a kolik daroval stavebního materiálu na rozvoj pily. To je důležitá věc, protože ze začátku je pila na vašem ostrově jen velmi malá a umožňuje vám zaměstnat jen několik dělníků, kteří pro vás moc stavebního materiálu nezískají. Na všechno je ale potřeba více a více stavebního materiálu, proto je třeba pilu rozšiřovat, což se děje prostřednictvím darů v levém pomocném panelu stránky.

Pila - okno pro příspěvky na rozšíření
Pila - okno pro příspěvky na rozšíření

Když budou hráči na vašem ostrově spolupracovat, mohou velmi rychle svou pilu rozšířit, zaměstnat více dělníků, získat více stavebního materiálu a rychleji rozvíjet svá města. Když spolupracovat nebudou, jejich města budou růst pomaleji než města na jiných ostrovech. A pokud někdo nechce svým dílem přispět k rozvoji společných zdrojů, může se stát, že ho ostatní hráči jednoduše donutí - dobudou jeho město, vydrancují ho a naškudlené dříví věnují na rozvoj ostrovní pily!

Vaše příjmy

Už tu někde byla řeč o tom, že obyvatelé, kteří nepracují, vám "vydělávají" peníze. Každý takový relaxující občan vám platí 4 zlatky za hodinu, dělníci nic a vědce musíte dokonce platit vy (8 zlatek za hodinu). Hodinový poplatek musíte odvádět i za udržování vojáků a lodí. K základnímu přehledu se dostanete tak, že kliknete na ikonu s hromádkou zlaťáků v levém horním rohu stránky, hned pod obrázkem lodě. (Zde také vidíte aktuální výši svého konta.)

Ikariam - vaše příjmy
Ikariam - vaše příjmy

V úvodních fázích hry budete mít spíše přebytek než nedostatek příjmů, ale nemusíte se obávat ani krátkodobého poklesu. Máte-li dostatečné zásoby zlatek, můžete například dočasně převést více relaxujících obyvatel na dělníky nebo vědce - zlato sice bude ubývat, ale získáte jinou výhodu, třeba stavební materiál (a naopak, samozřejmě). Ze začátku budete zlato potřebovat vlastně jen na nákup obchodních lodí a ty jsou poměrně laciné, tedy alespoň těch několik prvních.

Stavění a rozšiřování budov

Vraťme se teď k vašemu městu - ano, k té pusté, prázdné, bezútěšné zelené ploše. Klikněte na ikonku Zobrazit Město a vidíte ji před sebou. Je osázena řadou červených, modrých a žlutých vlaječek. Každá taková vlaječka označuje jednu volnou stavební parcelu, na kterou můžete umístit nějakou budovu. Na místě žluté vlaječky můžete postavit pouze Městskou zeď, na místě modrých vlaječek může stát Obchodní přístav a Loděnice a na místech označených rudou vlaječkou můžete stavět všechno ostatní. Když si teď na jednu rudou vlaječku kliknete, zobrazí se vám základní stránka s nabídkou staveb.

Základní stránka s nabídkou staveb
Základní stránka s nabídkou staveb

U každé budovy, kterou můžete postavit, vidíte její obrázek, název, stručný popis, cenu (množství potřebného stavebního materiálu) a také čas, který stavba budovy zabere. Vlastní stavbu zahájíte kliknutím na tlačítko Ano! Stavět nyní!.

Ze začátku hry nemáte moc velký výběr, můžete postavit jen Akademii nebo Kasárna. Doporučujeme vám jako první stavbu zvolit Akademii, protože v ní zaměstnaní vědci budou objevovat nové technologie, které vám později umožní postavit nové typy budov.

Když odkliknete stavbu nové budovy, objeví se na vybrané parcele hromada stavebního materiálu a malý nápis, kolik času zbývá do dokončení stavby. Pokud se nudíte, můžete sledovat, jak se zde odpočítávají vteřiny, minuty a hodiny...

Stavba právě probíhá
Stavba právě probíhá

Doba stavby jednotlivých budov je velmi důležitá. Nejen že po dobu stavby musíte počítat třeba i s tím, že stavbu nelze použít, důležitější je to, že během stavby (nebo rozšiřování) jedné budovy nelze stavět (ani rozšiřovat) žádnou jinou budovu. Čas se zde stává vaším protihráčem.

Varování - nelze stavět novou budovu, už se staví jiná
Varování - nelze stavět novou budovu, už se staví jiná

Každá budova ve hře má svou úroveň. Čím vyšší úroveň, tím větší výkon - větší bonusy, rychlejší výroba, další zvláštní akce a podobně. Proto je důležité stavby rozšiřovat. To se dělá tak, že se klepne na obrázek stavby a v levém pomocném panelu se ukáže okénko Rozšířit. V něm je zapsána aktuální úroveň vaší stavby, potřebné suroviny na rozšíření a tlačítko Rozšířit, kterým se stavba odstartuje. (Pozor, nestiskněte omylem tlačítko Demolice, přišli byste o část nebo i celou stavbu!)

Rozšiřování budov
Rozšiřování budov

Poradci

Jak už bylo řečeno, v pravé horní části každé stránky se nacházejí čtyři výklenky, které ukrývají vaše poradce - starostu, generála, vědeckého poradce a poradce pro diplomacii. Jejich prostřednictvím s vámi hra komunikuje. Jakmile se na jejich pozadí objeví zlatá záře, chtějí vám něco sdělit, takže se vyplatí na ně kliknout.

Pro začátek bude hrát prim Starosta (to je ten první, se zeleným věncem na hlavě) a Vědecký poradce (to je ten třetí, s lupou). Když si kliknete na Starostu, zobrazí se vám stránka s podrobnými informacemi o různých akcích a jejich výsledcích. Na následujícím obrázku můžete vidět podrobný výpis deseti posledních událostí, s informací o tom, kterého města (nebo měst) se týkají, kdy se udály a k čemu vlastně došlo.

Starosta hlásí, co se ve městě staví a s kým se obchoduje
Starosta hlásí, co se ve městě staví a s kým se obchoduje

Po kliknutí na Vědeckého poradce se vám zobrazí stránka s informacemi o aktuálním výzkumu, na kterém vaši vědci právě pracují, a s výpisem všech technologií, které už dříve objevili (včetně času, kdy se tak stalo). Důležité je, že zde jednak vidíte, kolik procent výzkumu už proběhlo, a jednak kolik času zbývá, než bude aktuální výzkum dokončen.

Vědecký poradce hlásí, co se ve městě zkoumá
Vědecký poradce hlásí, co se ve městě zkoumá

Akademie a vědecký výzkum

Svým způsobem je Akademie tou nejdůležitější stavbou ve hře. Je mimořádně důležité ji vybudovat co nejdříve a rozšiřovat ji, jak jen je to možné. Čím větší je vaše Akademie, tím více obyvatel můžete změnit ve vědce a tím rychleji poběží výzkum nových technologií. Nové technologie vám poskytnou strategickou převahu nad vašimi protihráči a naopak, bez nových technologií se velmi rychle stanete pouhou zásobárnou surovin pro vyspělejší hráče. A každý další technologický stupínek je mnohonásobně náročnější než předešlý, takže bez rozšiřování Akademie byste se k většině z nich nedostali ani do konce života!

Jakmile dostavíte Akademii první úrovně, klikněte si na ni a podívejte se, co vám její stránka nabízí. V horní části je vám již známá informace o tom, kolik "nezaměstnaných" obyvatel města je vám k dispozici, kolik právě nyní zaměstnáváte a co vlastně produkují (zde takzvané Body Výzkumu). Pomocí táhla nebo prostřednictvím příslušného okénka přidělte Akademii pracovníky - čím více, tím lépe. Město může dočasně i prodělávat, ale výzkum by měl vždy běžet na nejvyšší možné obrátky.

Akademie první úrovně v okamžiku svého dokončení
Akademie první úrovně v okamžiku svého dokončení

Jak vidíte, po dostavění Akademie se automaticky začne s výzkumem technologie zvané Konzervace, která umožňuje stavbu nové budovy, Skladu. Ten ale budete potřebovat až mnohem později, výhodnější je jako první "vyzkoumat" technologii nazvanou Kopání Studen, která zvětšuje počet obyvatel, jež je město schopno pojmout, a také zvyšuje jejich spokojenost. Proto je zapotřebí změnit směr výzkumu.

Ikariam rozeznává čtyři oblasti výzkumu, které se navzájem doplňují a ovlivňují. Momentálně studujete oblast zvanou Ekonomie, ale potřebovali byste Vědu, proto musíte provést změnu. Podívejte se do levého pomocného panelu, najdete tam okénko podobné níže uvedenému obrázku.

Akademie - oblast aktuálního výzkumu
Akademie - oblast aktuálního výzkumu

Klepněte na tlačítko Změnit, otevře se vám stránka oblastí výzkumu. Zde vidíte všechny čtyři, můžete porovnat, jak daleko jste v jednotlivých oblastech pokročili (ze začátku musíte zkoumat vše, později se můžete specializovat), co se právě zkoumá a co by se zkoumat mohlo.

Výběr oblasti výzkumu
Výběr oblasti výzkumu

Najděte Vědu (Kopání Studen) a klepněte na tlačítko Zkoumat nyní, tím změníte oblast výzkumu i konkrétní výzkum. Nyní se bude zkoumat Věda a konkrétně Kopání Studen.

Výběr oblasti výzkumu - změna provedena
Výběr oblasti výzkumu - změna provedena

Použitím tlačítka Zpět do Akademie (v levém pomocném panelu) se vraťte do Akademie. Jak můžete vidět, vaši vědci se nyní zabývají Kopáním Studen.

Akademie - zkoumá se Kopání Studen
Akademie - zkoumá se Kopání Studen

Tímto tempem by zkoumání této základní technologie trvalo čtyři hodiny. Naštěstí lze hned z počátku hry Akademii rychle rozšířit, což se projeví i zkrácením doby potřebné na výzkum. Nyní už jsou to jen dvě hodiny.

Akademie - po rozšíření zde může pracovat více vědců
Akademie - po rozšíření zde může pracovat více vědců

Výhodou je, že oblast výzkumu můžete kdykoli změnit a můžete ji měnit tolikrát, kolikrát se vám zachce. Za změnu nejste nijak penalizováni a Body Výzkumu z nedozkoumané technologie se prostě přelijí do nově zvolené oblasti, takže o nic nepřijdete. Pokud zkoumáte nějakou drahou technologii a pak náhle změníte oblast výzkumu někam, kde je na řadě nějaká mnohem méně náročná technologie, její vývoj bude dokončen "okamžitě" a přebytečné Body Výzkumu se jednoduše přelijí do další následující technologie.

V podstatě byste se o výzkum nemuseli nijak starat, hra "zkoumá" sama. Její volba technologií však není vždy nejideálnější, takže je lepší si volit oblast výzkumu podle technologie, která se vám v danou chvíli hodí nejvíce. Pro rychlý start jsou důležité technologie Kopání Studen, Bohatství, Expanze a Vinařský Lis, později jsou to obecně všechny technologie, které zrychlují výzkum, snižují surovinovou náročnost staveb a finanční nároky na udržování armády a loďstva.

Obchodní přístav

Pro další rozvoj je důležitou stavbou Obchodní přístav. Můžete ho postavit poté, co objevíte Suché Doky. Zde můžete kupovat obchodní (nákladní) lodě, které vozí zboží mezi ostrovy (ať už ho koupíte či ukradnete slabšímu protivníkovi). Přepravují také vojáky a kolonisty. Cena lodí je zpočátku celkem nízká, ale čím více lodí máte, tím je každá další dražší. Pro začátek jich budete potřebovat pět - právě tolik je jich nutné mít pro založení nové kolonie.

Obchodní přístav je nepostradatelný
Obchodní přístav je nepostradatelný

Kromě kupování lodí vám stránka přístavu poskytne také řadu dalších důležitých informací. Můžete zde vidět, kolik a čeho se nakládá (mimochodem, čím větší přístav, tím rychleji nakládání probíhá), ať už na vaše vlastní lodě nebo na lodě vašich obchodních partnerů, jaké lodě k vám plují a co mají na svých palubách a tak podobně. Až budete mít kromě svého hlavního města i nějaké kolonie, budou se zde zobrazovat jejich jména a souřadnice, takže budete moci posílat mezi svými městy potřebné suroviny pouhým kliknutím.

Tržiště

Abyste mohli obchodovat se svým okolím, potřebujete Tržiště. Než ho budete moci postavit, budete muset objevit technologii Bohatství, která vám také umožní těžit luxusní suroviny (navíc se trochu těchto surovin "objeví" ve vašem skladu ihned poté, co tuto technologii dokončíte).

Tržiště zajistí přísun potřebných surovin i financí
Tržiště zajistí přísun potřebných surovin i financí

Zvláštností Tržiště je, že jeho úroveň vymezuje vzdálenost, na kterou můžete posílat své lodě. Přesněji řečeno se tato vzdálenost zvyšuje s každou druhou úrovní. Na první úrovni můžete obchodovat se svými nejbližšími sousedy, třetí úroveň vám zajistí přístup k celkem dostatečnému množství zdrojů. Rozšiřovat Tržiště nad pátou úroveň nemá z obchodního hlediska velký význam, protože lodě plují celkem pomalu a při výpravách na velkou vzdálenost se často stává, že se zboží vyprodá dříve, než vaše lodě dorazí k cíli.

Připomínky, dotazy, návrhy? Viz forum >>>

Doplňky a nástroje

Tutoriály

Další odkazy

Meta